Zener Diode SMD

BZV55C 33V
Print this pageseparatorSmaller textspacertextp
 
Zener Diodë SMD, 33V, 0.5W, ± 5%, SOD-80C
0,08
(me TVSH): 0,01
Qnt. Shportë
DërgesaFalas>30€
w

A Zener diode is a diode which allows current to flow in the forward direction in the same manner as an ideal diode, but will also permit it to flow in the reverse direction when the voltage is above a certain value known as the breakdown voltage or "zener voltage".

Zener diodes are widely used as voltage references and as shunt regulators to regulate the voltage across small circuits. When connected in parallel with a variable voltage source so that it is reverse biased, a zener diode conducts when the voltage reaches the diode's reverse breakdown voltage. From that point on, the relatively low impedance of the diode keeps the voltage across the diode at that value.

Ndarja sipas Tensionit 33 V
Max. Shperndarje të Energjisë
0.5 W
Paketa
SMD

Produktet e ngjajshme
Fokusimi është në konsumatorinDuam të sigurohemi që konsumatori të jetë në qender të vëmendjes.   Mbështetje teknike pa pagesëNëse diqka nuk shkon siq duhet, ne do të gatshëm me dëshirë të ju ndihmomjë!   Zgjedhje e madhe ne ju ofrojm te gjitha brendet botrore, duke përfshire Fluke, Mikroelektronika, Knipex dhe Logitech.   Dergese Opsione fleksibile, duke përfshirë edhe transportin deri tek dera.