Schottky diodë

BAT46.
Print this pageseparatorSmaller textspacertextp
 
SGS Thomson

Schottky diodë,

100V, 0.15A, DO-35.

0,33
(me TVSH): 0,05
Qnt. Shportë
DërgesaFalas>30€
w

The Schottky diode is a semiconductor diode with a low forward voltage drop and a very fast switching action.
A metal–semiconductor junction is formed between a metal and a semiconductor, creating a Schottky barrier (instead of a semiconductor–semiconductor junction as in conventional diodes). Typical metals used are molybdenum, platinum, chromium or tungsten, and certain silicides, e.g. palladium silicide and platinum silicide; and the semiconductor would typically be N-type silicon. The metal side acts as the anode and N-type semiconductor acts as the cathode of the diode. This Schottky barrier results in both very fast switching and low forward voltage drop. A normal silicon diode has a voltage drop between 0.6–1.7V, while a Schottky diode voltage drop is between approximately 0.15–0.45V.

Max. Reverse Voltage 100 V
Max. Forward Current (If) 0,15 A
Paketa
DO-35

Produktet e ngjajshme
Fokusimi është në konsumatorinDuam të sigurohemi që konsumatori të jetë në qender të vëmendjes.   Mbështetje teknike pa pagesëNëse diqka nuk shkon siq duhet, ne do të gatshëm me dëshirë të ju ndihmomjë!   Zgjedhje e madhe ne ju ofrojm te gjitha brendet botrore, duke përfshire Fluke, Mikroelektronika, Knipex dhe Logitech.   Dergese Opsione fleksibile, duke përfshirë edhe transportin deri tek dera.