Aksesor për Pallkë Zhvillimore

MIKROE-1903
Print this pageseparatorSmaller textspacertextp
 
Mikroelektronika
MFR Part No: MIKROE-1903

Aksesor për Pallkë Zhvillimore. Sensori i Dritës së Ambientit, Ambient 2 Click, OPT3001

14,94
(me TVSH): 1,11
Qnt. Shportë
DërgesaFalas>30€
w

Ambient 2 click carries TI’s OPT3001 Ambient Light sensor. It’s a small (2mm x 2mm) single-chip lux meter that measures only the visible part of the light spectrum from any kind of source (mimicking the way humans see light). It does so by filtering out 99% of infrared light. The measurement range of Ambient 2 click is from 0.01 Lux to 83k lux, and a 23-bit resolution. Communication with the target MCU is done through mikroBUS I2C pins, with an additional INT pin which can be used for triggering wake-up events (offloading the MCU).

 

Specification:

  • Type: Optical
  • Applications: Display panel backlighting, street light control, security lighting and so on
  • On-board modules: OPT3001 Ambient Light sensor
  • Key Features: 0.01 lux to 83k lux range, 23-bit resolution
  • Interface: I2C,GPIO
  • Compatibility: mikroBUS
  • Click board size: S (28.6 x 25.4 mm)
  • Input Voltage: 3.3V
Form factor
mikroBUS™ (Click Boards)
Furnizimi i rrymës
3.3V
Kategoria
Measurement
Output
Digital
Communication
I2C
Dimensionet 28.6 x 25.4 mm
Paisje shtesë

Produktet e ngjajshme
Fokusimi është në konsumatorinDuam të sigurohemi që konsumatori të jetë në qender të vëmendjes.   Mbështetje teknike pa pagesëNëse diqka nuk shkon siq duhet, ne do të gatshëm me dëshirë të ju ndihmomjë!   Zgjedhje e madhe ne ju ofrojm te gjitha brendet botrore, duke përfshire Fluke, Mikroelektronika, Knipex dhe Logitech.   Dergese Opsione fleksibile, duke përfshirë edhe transportin deri tek dera.