NPN Tranzistorë

2SD1189-RHM
Print this pageseparatorSmaller textspacertextp
 
Transistor, NPN, 40 V / 32 V, 2 A, 5 W, 100 MHz, TO - 126ML
0,84
(me TVSH): 0,13
Qnt. Shportë
DërgesaFalas>30€
w

A transistor is a semiconductor device used to amplify and switch electronic signals and electrical power. It is composed of semiconductor material with at least three terminals for connection to an external circuit. A voltage or current applied to one pair of the transistor's terminals changes the current flowing through another pair of terminals. Because the controlled (output) power can be higher than the controlling (input) power, a transistor can amplify a signal.

Bipolar transistors are so named because their operation involves both electrons and holes. These two kinds of charge carriers are characteristic of the two kinds of doped semiconductor material. In contrast, unipolar transistors such as the field-effect transistors have only one kind of charge carrier.

NPN is one of the two types of bipolar transistors, consisting of a layer of P-doped semiconductor (the "base") between two N-doped layers. A small current entering the base is amplified to produce a large collector and emitter current.

Type
NPN
Collector - Base Voltage (Vcbo) 40 V
Collector - Emitter Voltage (Vceo) 32 V
Collector Current (Ic) 2 A
Power Dissipation (Pd) [Tcase≤25°C] 5 W
Transition Frequency (fТ) 100 MHz
Case
TO-126ML
Package type
-14b
Paisje shtesë

Produktet e ngjajshme
Fokusimi është në konsumatorinDuam të sigurohemi që konsumatori të jetë në qender të vëmendjes.   Mbështetje teknike pa pagesëNëse diqka nuk shkon siq duhet, ne do të gatshëm me dëshirë të ju ndihmomjë!   Zgjedhje e madhe ne ju ofrojm te gjitha brendet botrore, duke përfshire Fluke, Mikroelektronika, Knipex dhe Logitech.   Dergese Opsione fleksibile, duke përfshirë edhe transportin deri tek dera.