Dioda

BYT56M-TFK
Print this pageseparatorSmaller textspacertextp
 

1000V, 3A, 100ns, SOD-64.

0,83
(me TVSH): 0,11
Qnt. Shportë
Dërgesa Falas
w

A diode is a two-terminal electronic component with an asymmetric transfer characteristic, with low (ideally zero) resistance to current flow in one direction, and high (ideally infinite) resistance in the other. A semiconductor diode, the most common type today, is a crystalline piece of semiconductor material with a P–N junction connected to two electrical terminals.

The most common function of a diode is to allow an electric current to pass in one direction (called the diode's forward direction), while blocking current in the opposite direction (the reverse direction). Thus, the diode can be viewed as an electronic version of a check valve. This unidirectional behavior is called rectification, and is used to convert alternating current (AC) to direct current (DC).

Max. Reverse Voltage 1.000 V
Max. Forward Current (If) 3 A
Forward Voltage drop (Vf@If-max) 1,4 V
Max. reverse recovery time (t-rr) 100 ns
Paketa
SOD-64

Produktet e ngjajshme
Fokusimi është në konsumatorinDuam të sigurohemi që konsumatori të jetë në qender të vëmendjes.   Mbështetje teknike pa pagesëNëse diqka nuk shkon siq duhet, ne do të gatshëm me dëshirë të ju ndihmomjë!   Zgjedhje e madhe ne ju ofrojm te gjitha brendet botrore, duke përfshire Fluke, Mikroelektronika, Knipex dhe Logitech.   Dergese Opsione fleksibile, duke përfshirë edhe transportin deri tek dera.