Skip Navigation Links.

Senzor i temperaturës IR (pyrometer)

OPTR.CSM LT15SFK
Print this pageseparatorSmaller textspacertextp
 
Optris

Senzor i temperaturës IR me koke te metalit(m12x1), me kabllo elektronike te integruar, analog dalje 0-5/10V ose 4-20mA(dy tela), alarm dhe funksione te programuara.

261
(me TVSH): 36
Qnt. Shportë
Pritet (fute në shportë që t'a dijsh kur arrinë)
w

The pyrometer Optris CSM LT15SF, member of CSmicro LT series,  is equipped with an innovative, miniaturized stainless steel measuring head, optimally suited for installation in limited spaces. Its small size and its temperature resistance up to 120°C make the mechanic integration of the measuring head especially cost-efficient.

The intelligent LED display works optionally as alarm signal, target support, self-diagnosis or temperature-code display. The placement of electronic components within the cable allows for a high temperature resistance of the measuring head.

The CSmicro series can be operated via the new IR mobile App (Android). The App
enables to monitor and analyze infrared  temperature measurements on a connected
smartphone or tablet.

 

Features:

 • Size: M12x1, 28 mm long, stainless steel housing
 • Temperature range: – 50 °C to 1030 °C
 • NETD: 50mK
 • Rugged coated silicon optics
 • Green LED alarm indication, aiming support, self diagnostic or temp. code indication
 • Scalable analog output: 0 – 5/10 V or 4 – 20 mA (two-wire); additional simultaneous alarm output
 • Easy programming via smartphone app (IR mobile) or Windows software (Compact Connect)
 • Power supply: 5-30 V DC
 • Operating temperature for sensor head: -20 to 120°C
 • Operating temperature for electronics: -20 to 80°C
 • IP 65 protection

Consisted of:

 • CSmicro incl. mounting nut
 • 1 m connection cable (50 cm between head and electronics)
 • Operators manual
Temperaturë e gamës -50 - 1030 °C
Spectral range
8-14 um
Response time 14 ms
Laser
No laser
Rezolucion optik
15:1
Output
4..20mA
0-5V
0-10V
Interface
USB
Voltage supply DC 5 - 30 V
IP mbrojtje
IP65

Produktet e ngjajshme
Fokusimi është në konsumatorinDuam të sigurohemi që konsumatori të jetë në qender të vëmendjes.   Mbështetje teknike pa pagesëNëse diqka nuk shkon siq duhet, ne do të gatshëm me dëshirë të ju ndihmomjë!   Zgjedhje e madhe ne ju ofrojm te gjitha brendet botrore, duke përfshire Fluke, Mikroelektronika, Knipex dhe Logitech.   Dergese Opsione fleksibile, duke përfshirë edhe transportin deri tek dera.